Hakkımızda
Tarihçe Ortaklık Yapısı Yönetim Kurulu Gizlilik ve Kişisel Verilerin Korunması Politikamız
Tarihçe

Hakkımızda:

“Türkiye’nin ve dünyanın en kaliteli ve lezzetli et üretimini yapma” fikrinden yola çıkarak Özdilek Holding yatırımı olan Tabiat Tarım çiftliği ile tarım ve hayvancılık sektörüne adım atılmıştır. Bursa Yenişehir’de 2012 yılında kurulan Tabiat Tarım çiftliğinde, 800 dönüm arazi üzerinde anlık kapasitesi 2 bin 200, yıllık ise 4 bin 800 büyükbaş; anlık 2 bin 700 ve yıllık 15 bin kapasiteli küçükbaş üretimi, 50 dönüm besi çiftliği, karantina alanları,30 dönüm eğitim-araştırma tesisi ve 720 dönüm ekilebilir tarım arazisi üzerinde yem üretimi, sebze ve meyve bahçeleriyle tarımsal faaliyetler sürdürülmektedir.be

Tabiat Tarım bünyesinde üretilen etler ve tarım ürünleri, Dürdane Ana Kasabı ve Dürdane Ana Pazarı – Manav markasıyla Özdilek’in tüm hipermarketlerinde, çevrim içi alışveriş sitesi Özdilekteyim.com’da satışa; restoranlarında ise tüketime sunulmaktadır.

 

Büyükbaş Hayvan Üretimi:

Hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerle bulunduğu bölgeye değer katan Tabiat Tarım, 50 dönüm büyükbaş besi çiftliği ve karantina alanıyla yılda 4 bin 800 adet büyükbaş hayvan yetiştirebilme kapasitesine sahiptir. Anlık olarak 2 bin 200 büyükbaş hayvanın bulunduğu tesiste Simentakl, Angus, Şarole, Montofon ve Belçika Mavisi gibi yerli ve melez ırklardan oluşan büyükbaş hayvan cinsleri yetiştirilmektedir. Çiftlikteki büyükbaş hayvanlar, yurt içi ve yurt dışından alanında uzman ekiplerce seçilmekte, veteriner ekiplerin sağlık kontrolleri sonrasında ilk olarak karantina bölümüne alınmaktadır. Burada en az 21 gün boyunca gerekli sağlık ve takip taramaları yapılan hayvanlar, sonrasında besi bölümüne aktarılmaktadır. Büyükbaş besi bölümünde bulunan ortalama 280 – 300 kg’a sahip canlı hayvanlar, besi süreci sonunda yaklaşık 580 – 600 kg canlı ağırlığa ulaşmaktadır. Çiftlikteki tüm hayvanlar refah payına sahiptir ve bireysel olarak tek tek takip edilmektedir. Entegre şekilde takip edilen bu takip ve kontrol sistemi, yem tüketiminden padokların bilgisayarla takibine kadar anlık ve periyodik tüm süreçleri kapsamaktadır. Kesim işlemleri, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarına uygun ortamda tüm hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Küçükbaş Hayvan Üretimi:

Tabiat Tarım çiftliğimizde 24 dekar arazide yaklaşık 300 başlık anaç koyun işletmesi ve 6 dekar kapalı alanda anlık 2 bin 700, yıllık ise 15 bin kapasiteli küçükbaş besi işletmemiz ile hizmet vermekteyiz. Anaç hayvanlarımızdan yıllık yaklaşık olarak 450 adet kuzu üretimimiz bulunmaktadır. Küçükbaş ve kurbanlık kuzu karkas tonajının tamamı tarafımızdan temin edilmektedir. Besilik olarak ve üretime katılan kuzularımız, tüm gelişme aşamalarında sağlık ekibimizin kontrolünde talimatlara uygun olarak yetiştirilmektedir.

 

Meyve -  Sebze Üretimi:

2019 yılında 90 dekar üzerine bin 500 adet chand’ler cevizi dikimi yapılmış ve 2020 yılında bu sayı 150 dekara çıkarılmıştır. Yapılan bu yatırımla 2023 yılında Özdilek’in tüm ceviz ihtiyacının Tabiat Tarım tarafından karşılanması hedeflenmektedir. Tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği bu alanda 6 dekar biber, 2 dekar bal kabağı, 2 dekar tatlı mısır ve 1 dekar sebze alanının yanı sıra 241 dönüm meyve bahçesi de bulunmaktadır. Meyve üretim bölümünde; 59 dönüm Santamaria armut, 13,6 dönüm kiraz, 16,5 dönüm elma, 18 dönüm şeftali, 21 dönüm nektarin, 24 dönüm deveci armudu, 12 dönüm Etruşka armudu ve 37 dönüm ayva bahçesinden oluşmaktadır. Meyve üretim bölümünden yılda 210 ton ürün elde edilmekte ve çiftlikteki tüm faaliyetler, yönetim sistemi esaslarına dayanarak hijyenik ve güvenilir bir ortamda gerçekleştirilmektedir.

 

Yem Üretimi:

720 dönümlük ekilebilir arazide sertifikalı silajlık mısır, yulaf, yonca ve Tritikale yem çeşitlerinin üretimi yapılmaktadır. Elde edilen yemlerin tamamı, Tabiat Tarım’ın kendi karma yem ihtiyacını karşılamaktadır.

Tabiat Tarım kurulduğu günden bu yana yapmış olduğu yatırımlarla sofralarınıza gıdalarınızı güvenle ulaştırırken Bursa Yenişehir’e de yepyeni bir vizyon kazandırmaya devam etmektedir.

©2022 Özdilek Tüm Hakları Saklıdır.   Gizlilik ve Kişisel Verilerin Korunması Politikamız / Kullanım ve Koşullar